Voda a dehydratácia

Všetci dobre vieme aký má voda význam pre všetky formy života na našej planéte a pravdepodobne sme si vedomí akými spôsobmi je voda dôležitá pre nás a naše zdravie. Voda môže eliminovať toxíny, znížiť zápach z úst, pomáha v boji proti vráskam a dokonca pomáha udržiavať správnu telesnú teplotu. Odborníci stále varujú, že je dôležité piť dostatočné množstvo vody počas dňa, no dnes prichádzajú nové dôvody prečo je pre nás voda tak dôležitá. Počas dňa vylúčime z tela veľké množstvo vody a práve preto by sme mali tekutiny počas dňa pravidelne dopĺňať. Mali by sme vypiť aspoň dva litre vody denne, najlepšie čistej vody alebo čaju. Vedci z americkej univerzity v Connecticute prišli na to, že už aj mierna dehydratácia, môže mať vážne následky pre naše zdravie.

HydratáciaMožné následky dehydratácie

Väčšina z nás vie zo školy, že ľudské telo je tvorené asi zo 70% vodou (ľudia s väčším podielom svalovej hmoty majú podiel vody väčší ako napríklad ľudia s nadváhou). Z toho vyplýva, že keď pomer vody v tele klesne, môže to mať pre nás vážne následky. Nehovoríme o dehydratácii ako o suchu v ústach, suchej pokožke a iných hmatateľných znakoch dehydratovania tela. Ak totiž cítite smäd, znamená to, že vaše telo spustilo alarm. Pri miernej dehydratácii totiž nepociťujeme, že sme smädní. Pocit smädu dostávame až keď je úroveň dehydratácie 1 až 2%. A práve v tom je celý problém. Keď nie sme smädný, tak sa jednoducho nenapijeme vody. No pamätajte, že už mierny pokles hladiny vody v tele je nebezpečný.

Bolesti v tráviacom systéme môžu byť dôležitým signálom nedostatku vody v organizme. Pri ochoreniach ako brušný katar, zápal slinivky brušnej (pankreas ) alebo čriev, vysoký alebo nízky krvný tlak, môže zvýšený pitný režim pomôcť s úspešnou liečbou. Ak máte napríklad kŕče v bruchu, skúste vypiť dva až tri poháre vody po sebe. Malo by sa vám po chvíli uľaviť. Pri rakovinových ochoreniach vám zase môže dopomôcť k vyliečeniu napríklad slaná voda.

Fyzická aj duševná výkonnosť môže byť negatívne ovplyvnená nedostatkom vody v telesnom systéme. Vedci zo spomínanej univerzity tiež zistili, že dehydratácia má za následok zhoršenie pamäte, bdelosti, zvyšuje únavu, napätie a stres. U žien boli následky dehydratácie väčšie ako u mužov. Preto ak sa cítite unavený, máte nevysvetliteľné bolesti, cítite úzkosť, ste nesústredení alebo máte rôzne iné problémy, skúste dodržiavať pravidelný pitný režim, pred tým než budete hľadať iné vysvetlenia.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>